انضباط در زندگی

انضباط در زندگی

داشتن انضباط در انجام کارها بسیار با اهمیت است. علاوه بر انضباط در کارهای بزرگ و اساسی در انجام کارهای کوچک و شاید با ارزش کمتر نیز انضباط داشته باشیم. پس از مدتی خواهید دید که با انجام دادن منظم همان کارهای کوچک توانسته‌اید به کارهای بزرگتر و مهم‌تری نایل شوید. پس نظم و انضباط را در کارها جدی بگیرید، چه کارهای بزرگ و چه کارهای کوچک. چه کارهای دوست داشتنی و چه کارهایی که انجام دادن آن را دوست ندارید.

انضباط در زندگی

تحت اجبار انجام دادن فعالیت‌های مهم و دوست نداشتی در نهایت باعث می‌شود به آرزوهای بزرگ و دوست داشتنی دست پیدا کنید. برخی از مردم از داشتن انضباط واهمه دارند و برخی مردم نیز از انضباط متنفر هستند. باید این نکته را در نظر بگیریم که زندگی داد و ستد می‌باشد. اگر از لذت آنی بگذرید به پاداش طولانی دست پیدا می‌کنید. یک مثالی را می‌خواهم برای شما ذکر کنم که فردی در انجام دادن کار بسیار کوچکی مانند مطالعه کتابی خاص به جای تماشای تلویزیون توانست پاداش بزرگی را برای خودش به دست آورد و آن پاداش قبولی با رتبه برتر بود.

انضباط حتی در کارهای کوچک

انضباط حتی در کارهای کوچک

منضبط بودن در کارهای کوچک شادی بزرگی برایتان به بار می آورد. شاید تصور کنید که  کوتاه مطالعه کردن که مهم نمی‌باشد ولی  این نیم ساعت‌ها و یک ساعت‌ها در زندگی ما شکوفایی بسیاری به بار می‌آورد.

بیاییم برای خودمان جدولی منظم ترتیب دهیم و خود را به انجام کارهای ساده اما با استمرار مصمم کنیم. مثلاً سه جلسه ورزش در هفته ولی در نهایت سلامتی جسمانی ما را تضمین می‌کند

می توان از لحاظ مالی نیز اینطور تصور کرد که اگر روزی یک مبلغی را به جای خرج کردن پس‌انداز کنیم بتوانیم در نهایت پاداش بزرگی مثل خرید وسیله‌ای که در فکرمان با ارزش بوده است را داشته باشیم.

انضباط حتی در کارهای کوچک

افراد فکر می‌کنند منضبط بودن بسیار سخت است و دائم از این موضوع شکایت دارند که نیاز به اراده قوی وجود دارد. در صورتی که اگر این سوال را به خودمان پاسخ دهیم که چرا “آن چیز” را می‌خواهیم، راحت‌تر می‌توانیم اراده خود را قوی کنیم. اگر واقعاً بخواهیم که از شر چربی‌های بدنمان خلاص شویم، راحت‌تر شروع به ورزش منظم می‌کنیم. اگرً بدانیم که می‌خواهیم از شر بدهی‌های زندگیمان خلاص شویم، راحت‌تر شروع به پس‌انداز برای آینده خودمان می‌کنیم و اگر واقعاً دوست داشته باشیم که آینده علمی بالاتری داشته باشیم، بدون هیچ مقاومتی راحت‌تر درس می‌خوانیم و زمان‌های بیشتری از وقت خود را به مطالعه می‌گذرانیم.

در دست گرفتن اختیار زندگی

در دست گرفتن اختیار زندگی

نکته جالب توجه در خصوص رعایت کردن انضباط و منضبط بودن این است که به واسطه این امر شما اختیار و زمام زندگی خود را در دست خود دارید و آن را هدایت می‌کنید. در صورت نداشتن انضباط دیگران دائماً در حال گوش زد کردن وظایف شما هستند. مرتب می‌خواهند به شما تلنگر بزنند که کارتان فراموش نشود. اما با داشتن نظم و انضباط شما می‌توانید اختیار زندگی خودتان را دستتان بگیرید. دیگر این مردم نیستند که به شما می‌گویند چه کاری بکنید و چه کاری نکنید.

نظم و ترتیب

نظم و ترتیب

این را بدانید که قانون پیشرفت و ترقی، داشتن نظم و ترتیب است و مطمئن باشید برای رشد بهتر نیاز به نظم وجود دارد. در طبیعت نیز نظم و تقارن به وفور دیده می‌شود. کار جالبی که طبیعت انجام می‌دهد این است که چیزی را که نیاز دارد حفظ می‌کند و هر چیزی را که نیاز ندارد دور می‌ریزد. در واقع قدرت سازماندهی به طبیعت داده شده است که خود را با یک نظم خاص اداره می‌کند. اگر شما هم به عنوان برترین این جهان، می‌خواهید در کارتان پیشرفت داشته باشید یا یک زندگی ایده آل تری را تجربه کنید، باید در زندگی نظم داشته باشیم. یک مثال عینی می‌تواند ذهن شما را راحت‌تر درگیر موضوع کند و آن این است که فرض کنید جراحی در اتاق عمل مشغول به کار است و آنقدر اتاق عمل نامرتب و تیم جراحی نامنظم هستند که حتی با گفتن اینکه اینجا همه چیز تحت کنترل ماست، باز هم نمی‌توان کاری را از پیش برد. هر جا سخن از کار با ارزش است، سازماندهی و نظم هم وجود دارند.

نظم و ترتیب

بیاییم از امروز با توجه به یک نظمی جلو برویم. مثلاً کشوی مدارکمان را مرتب کنیم. پارکینگ خانه‌مان را تمیز کنیم و این موضوع را ذکر کنم که محیط زندگی ما بیانگر طرز فکر ماست. به هم ریختگی خانه و محل کار شما نشانگر به هم ریختگی زندگی شماست.

هیچ تلاشی بی ثمر نمی‌ماند

گاهی اوقات در زندگی مشغول فعالیتی هستیم. گذر زمان را می‌بینیم و حس می‌کنیم که هیچ کدام از فعالیت‌های ما نتیجه خاصی را نشان نمی‌دهد.دچار دلهره می‌شویم و غصه می‌خوریم که چرا نتیجه نمی‌گیریم. در صورتی که باید این موضوع را محکم بیان کنم که برخی از نتایج نیاز به انرژی و زمان بیشتری دارند تا پدیدار شوند. مثلاً اگر یک قالب یخ داشته باشیم با زمان و با حرارت، یخ ابتدا آب می‌شود و سپس به بخار تبدیل می‌شود. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم به محض اینکه یخ را خارج می‌کنیم بخار گردد.

هیچ تلاشی بی ثمر نمی‌ماند

 پس زمان و انرژی بیشتر باید بر هدف ما نیز اعمال شود تا ما را به مقصود اصلی برساند. باید مطمئن باشیم اگر در مسیر هدفمان تلاشی می‌کنیم، هرچند کوچک و خفیف و هر چند زمان بر اما بالاخره نتیجه را خواهیم دید. می توان به این مدل توصیف کرد، انرژی ما بدون اینکه متوجه شویم باعث دگرگونی در ما می شود. لذا به کارتان با تمرکز بیشتر ادامه دهید و شک نکنید که بالاخره شاهد تغییر و تحول خواهید بود. پس بدون در نظر گرفتن نتیجه فوری، از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید. همیشه در زمانی که انتظارش را ندارید پاداش را دریافت می‌کنید. پاداشی مانند یک فرصت تازه، یک انگیزه یا دریافت یک چک پول و………! به خود بگویید در نهایت این پاداش‌ها هستند که به من و زندگی من اعتبار می‌بخشند.

امواج

امواج

یک موضوع بسیار جالبی که وجود دارد این است که مسائل و مشکلات زندگی به صورت امواج و دسته‌ای حرکت می‌کنند. یعنی اگر دچار بحران‌های پی در پی شدید مثلاً خرابی ماشین، مریضی فرزندتان، بدهی‌های مختلف مطمئن باشید که این مسائل همانند موج می‌باشند به صورت دسته‌ای حرکت می‌کنند و جایگزین موارد دیگری می‌شوند. پس خیلی با آمدن بحران‌ها ناراحت نشوید و خیلی هم با آمدن اتفاق‌های خوب خوشحال نشوید.

انعطاف پذیر باشید

انعطاف پذیر باشید

مهمترین درسی که طبیعت می‌خواهد به ما دهد این است که انعطاف پذیر باشیم. فصل‌ها می‌آیند و می‌روند درختان نو و کهنه می‌شوند، تورم کم و زیاد می‌شود. همه چیز در حال تغییر است. آیا ما می‌پذیریم که قانون واقعی جهان “قانون تغییر” است. درس‌ زیست شناسی دبیرستان را به خاطر بیاورید. در خصوص قانون انتخاب طبیعی در آن صحبت شده بود. اینکه باید در مقابل تغییرات، تغییر کرد و باید از خود سازگاری و انعطاف نشان داد. اگر پرنده‌ای در مقابل یک جبهه هوای سرد قرار می‌گرفت  باید خود را تغییر می داد تا زنده می‌ماند.  یا اگر حشره ای سبز رنگ در دشت قهوه‌ای و خاکی رنگی زندگی می‌کرد و نمی‌توانست رنگ خودش را تغییر دهد حتماً از بین می‌رفت. این قانون در تمام طبیعت و جهان وجود دارد که باید سازگار و انعطاف پذیر باشید وگرنه نابود می‌شوید و مهم‌ترین درسی که معلمان زیست شناسی باید به ما آموزش می‌دادند، درس سازگاری و سازش می‌بود و باید می‌گفتند که این بخش، درس مهمی در زندگی می‌باشد.

همه چیز در حال تغییر است. حتی ممکن است چیزی که امروز درست است، فردا صحیح نباشد. تنها چیزی که در جهان ثابت می‌ماند “تغییر” است. پس یه نکته‌ای را به عنوان یک فرزندی از این اجتماع بگویم که افراد خوشبخت و شاد نه تنها با اشتیاق “تغییر” را می‌پذیرند، بلکه آن را به فال نیک می‌گیرند. این افراد با تغییرات تغییر می‌کنند و از آن ها برای خود فرصت می‌سازند.

مهندس شیوا قرنفلی

3 1 vote
امتیاز شما به این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments