با موانع و مشکلات بر سر راه زندگی و کسب و کار چه کار باید کرد

با موانع و مشکلات بر سر راه زندگی و کسب و کار چه کار باید کرد

رویاهای کوچک را در سر بپرورانید زیرا این رویاها در برانگیختن شهامت انسان ها تاثیرگذار هستند.
ولفگانگ فون گوته

قرار نیست خیلی آرمانی و رویایی فکر کنیم.

قرار نیست خیلی آرمانی و رویایی فکر کنیم.

می خواهم از حرف های کلیشه ای و بلند پروازانه ای که هیچ فایده‌ای ندارد جلوگیری کنم. پس بدون اغراق می گویم همراه من باشید تا به عواملی که باعث عقب نشینی ما در زندگی و کسب و کارمان می شود شناخت پیدا کنیم.

تصویرپردازی آرمانی

تصویرپردازی آرمانی

یکی از رفتارهای مهم انسان های موفق تصویرپردازی آرمانی است. در تصویر پردازی آرمانی تصویر کامل از آینده درباره هر بخش از زندگی برای ما وجود دارد و می توانیم آن را ترسیم می کنیم. اما موضوع چیز دیگری است،اجازه دهید به گونه ای دیگر توضیح دهم،  باید این بار بدون در نظر گرفتن محدودیت ها، شروع به ترسیم آینده ای که آن را می خواهید، کنید، “البته باز هم باید بگویم بدون اغراق با توجه به شرایط و استعداد های شما” اما بدون موانع و محدودیت هایی که در پس ذهن شما وجود دارد و واقعیت نیز ندارد.

به این سوال جواب دهید، اگر محدودیت هایی که خودمان برای خودمان ساختیم، به معنای واقعی وجود نداشت با زندگتان چه می کردید؟

 یک روز با خودت فکر کن، اگر امروز روز خوبی برای من بود، بدون هیچ فکر منفی، بدون هیچ محدودیتی، امروز رو چه می کردی، چگونه برایش برنامه ریزی می کردی؟ چگونه سعی می کردی آن را به بهترین شکل بگذرانی، همیشه محدودیت ها و موانع در زندگی همه ما بوده است، تازه اگر خودمان را برای موانع و شکست ها آماده نکینم، از اتفاق و رویداد هایی که در زندگی می افتد، بسیار متعجب و شگفت‌زده می‌شویم و ممکن است دچار بحران شویم.

این اطمینان را به همه می دهم که موانع، محدودیت ها و ترس ها در زندگی همه وجود دارد، نمی‌توان آن ها را نادیده گرفت، حالا این را به من بگویید، با وجود این محدودیت ها چه کار می‌توانیم بکنیم تا روز خوبی داشته باشیم، کدام فعالیت سازنده را می توانید از امروز شروع  به برنامه ریزی کنید تا برای آینده آماده باشید.

رویاهای بزرگ ولی با چشم باز

هیچ اشکالی نداره، نترسید رویاهای بزرگ در سر بپرورانید و فکر کنید به صورت خیلی واضح دوست دارید چگونه انسانی شوید، زندگی دلخواه و مطلوب شما به چه صورتی است؟ کدام هدف در زندگی شما مهم است و تاثیر مثبتی بر آن می گذارد و آینده شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیرات مثبت در زندگی شما تا سال ها باقی می ماند، پس می توانید تصمیم بگیرید زندگی مناسب و دلخواه خودتان را بسازید.

حق انتخاب با توست

حق انتخاب با توست

تمرین اندیشیدن به صورت خلاق را امتحان کنید. این یکی از ویژگی های بارز انسان های موفق و اهل تلاش در هر زمینه از زندگی می باشد.

شما همیشه حق انتخاب داری می توانی همین چیزی که هر روز بودی بمانی یا می توانی، جلوی افکار منفی را بگیری و یک آینده متناسب بااستعدادها و علایق خودت درست کنی.

 همه ما در کنار انسان های منفی نگر، موقعیت ها و رویدادهای منفی مربوط به گذشته بوده ایم. همه ما باورهای محدود کننده ای داریم که برای زندگی مخاطره آمیز و تهدید آمیز هستند.

دو راه عاقلانه برای موانع وجود دارد، گاهی اوقات با خلاص شدن از یک مانع تمام وجودتان رها می شود، پس بهتر است یک سری موانع و محدودیت ها را که در پس ذهن ما هستند، به راحتی رها کنیم و راه دیگر اینکه با حقایق روبرو شویم، موانع و محدودیت هایی که در زندگیمان هست را بپذیریم و با آنها کنار بیاییم و یک زندگی مسالمت آمیز را با آن ها داشته باشیم تا به موفقیت برسیم.

موانع در همه جا وجود دارد

موانع در همه جا وجود دارد

 نباید اسیر موانع شویم فقط باید آنها را ببینیم، بشناسیم به آغوش بکشیم و در کنارشان زندگی کنیم.

حالا بگویید با وجود این محدودیت ها چطور می توانیم انسان بهتر و برجسته تر باشیم.

دو مثال مطرح می کنم، اگر دوستمان مانع پیشرفت ما است به راحتی می‌توانیم آن را کنار بگذاریم، درست است که سخته، سال ها به آن نزدیک بودیم ولی به راحتی می توانیم آن را رها کنیم، ولی با بعضی از موانع و محدودیت ها مانند، آزار دهنده بودن خانواده، نقص بدنی یا بیماری و هر چیزی که با ما عجین شده و نمی توان از آن جدا شد و هویت ماست چکار باید کرد؟ چطور می توان با وجود این موانع به پیشرفت رسید.

راه انسان های شاد و موفق

دو دسته انسان وجود دارد، گروهی اهل روبه‌روشدن و گروهی اهل طفره رفتن هستند. انسان های شاد و موثر و آن هایی که  اعتماد به نفس بالا دارند، این ها اغلب با ترس های خود و واقعیت‌های زندگی شان روبرو می شوند و به شیوه صادقانه و مستقیم به مشکلات زندگی شان رسیدگی می کنند.

انسان های گروه اول با هراس های زندگی روبرو می شوند و مسئولیت احساساتشان را به عهده می گیرند.

گروه دوم از همه چیز می ترسند و از خود باوری لازم برای روبرو شدن و پیشروی در زندگی عاجزند.
شما باید یاد بگیرید به جای انکار مشکلات و به جای طفره رفتن از کنار آن ها، با موقعیت های مشکل ساز رو به رو شوید.

آرامش درونی با ارزش ترین موجودی هر انسان

نکته مهم این است که هرگز نباید آرامش درونی و شادی زندگی تان را قربانی این موضوع کنید که می توانید دیگران را تغییر دهید و آن‌ها را به انسانی تبدیل کنید که هماهنگ با خواسته ها و نیازهای شما باشند، چنین چیزی محال است و هرگز اتفاق نمی افتد.

مبارزه با انکار تلخی ها

دوری کردن یا انکار کردن واقعیت های تلخ زندگی، تنش ها، نگرانی ها، احساسات منفی، هیچ کمکی به ما و زندگیمان نمی کند.

با پذیرش اینکه، انسان یا موقعیتی در زندگی شغلی و زندگی روزمره ما وجود دارد و به همان صورت باقی خواهد ماند و تغییر نخواهد کرد، بسیاری از تنش های ما را از بین می برد و آن موقع است که شروع به اندیشدن می‌کنیم، که با این موقعیت چطور بتوانیم زندگی بهتری داشته باشیم.

حقایق تغییر ناپذیر کدام اند؟

تفاوت بین حقیقت و مشکل را پیدا کنید برخی از حقایق تغییر ناپذیر هستند، مانند سن شما که یک حقیقت است. بعضی ها می گویند از سن ما گذشته که دیگر بخواهیم کسب و کاری موفق داشته باشیم، این اشتباه است شما الان در این سن قرار دارید، پس فکر کنید با این سن چطور می توانید به موفقیت برسید، فکر کردن به گذشته هیچ کمکی نمی کند..

نیکو ترین تصمیم

بهترین راه حل این است که تصمیم بگیریم در خصوص حقایق زندگی، هرگز غمگین و خشمگین نشویم.
یک مثال کوچک ولی مهم اینکه، وقتی انگشت کوچکمان به میزی برخورد می کند ممکن است ابتدا خشمگین شویم ولی زود از کنار آن می گذاریم و فراموشش می کنیم و دوباره زندگی و فعالیت‌های خودمان را ادامه می دهیم.

مشکل چیست؟

حالا مشکل یعنی چه؟ مشکل موضوعی است که می توانیم درباره آن فکر کنیم و اقدامی انجام دهیم، هر گونه مسائل حل نشده در زندگی مشکل می باشد.

حالا وقت این است که فکر کنیم، توانایی های خود را برای حل مشکل یادداشت و برای برطرف کردن آن اقدام کنیم، ولی مهم این است که مشکلات را ببینیم، بپذیریم و در مرحله بعد فکر کنیم که برای حل آن چه اقدامی مناسب تر است، گاهی اوقات باید بپذیریم و در کنار آن ها برای بهتر شدن زندگی، برنامه ریزی کنیم  گاهی هم می‌توانیم رها کنیم و خلاص شویم، این تصمیم به خود شخص بستگی دارد، که در برطرف کردن مشکل چه تصمیمی را در پیش بگیرد.

یکی از موانع شروع کسب و کار عدم اعتماد به خود است و هیچ‌کس به طور دقیق نمی‌ داند که موفق می‌ شود یا خیر و اما همه برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌ کنند و هیچ خصوصیات و شرایط خاصی در اشخاص موفق در کسب و کار خود وجود ندارد و آن‌ ها فقط تلاش کرده‌ اند و به خود اعتماد داشته‌ اند و در مقابل موانع ایستادگی کردند تا موفق شدند.

مهندس شیوا قرنفلی

0 0 votes
امتیاز شما به این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments