استرس ها و نقش آن ها در موفقیت و رشد مالی

استرس ها و نقش آن ها در موفقیت و رشد مالی

عوامل استرس زا و شناخت آن در زندگی یکی از دغدغه های اصلی انسان ها بوده است. استرس و اضطراب مشکلی است که تقریبا همه ی مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند و درگیر آن شده اند، پس قطعا باید به دنبال راه حلی باشیم تا بتوانیم  آن را کنترل کنیم زیرا اضطراب همیشه وجود دارد ولی اگر تخریب کننده شد باید به سمت مهار آن برویم.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب

دو واژه اضطراب و استرس وجود دارد که با یکدیگر هم معنی نیستند. استرس یعنی تنش اما اضطراب ترجمه شده anxiety است. استرس یک فشار بیرونی است در صورتی که اضطراب یک تجربه درونی است.

ممکن است به ما استرس وارد شود که خیلی اذیتمان نکند اما اضطراب را نتوانیم تحمل کنیم مانند اینکه دو نفر کنکور دارند و این فشار رو یکی می تواند به راحتی تحمل کند و دیگری شروع به ریزش مو پیدا می‌کند و این فشار را نمی تواند تحمل کند.

مدیریت اضطراب

مدیریت اضطراب

داستان اضطراب داستان درونی است، یک مسئله ای که باید حل بشود، گاهی اوقات اضطراب ها به خاطر کمال گرایی، یا به علت فشارهای بیرونی، مسایل زندگی یا حرف های دیگران شکل می گیرند.

مقاله ما در خصوص استرس ها و نقش آن ها در موفقیت و رشد مالی می باشد.

چه می شود که یکسری از افراد وسط کار آن را رها می کنند و مضطرب می شوند، یا به خاطر تنش های به وجود آمده به موفقیت نمی رسند و اینکه چطور می توان این موضوع را هندل نمود. (اگر در مقاله جای استرس و اضطراب هر کدام را به کار بردیم منظورمان این است که در کل استرس مخرب نیست اما اضطراب مخرب است).

چه زمانی ما استرس زیادی تحمل می کنیم؟

چه زمانی ما استرس زیادی تحمل می کنیم؟

زمانی که یک اتفاقی، فشاری، حادثه ای یا یک چالشی برای مان پیش بیاید و یک هدفی داشته باشیم و احساس کنیم منابع لازم را در آن زمینه نداریم یا منابع کافی برای حل کردن آن نداریم دچار استرس می شویم.

مثلا زمانی ما آرزوی خریدن ماشین بی ام و را داریم اما پول خرید آن کافی نیست، این موضوع یعنی نداشتن منابع مالی به ما استرس می دهد چون یک هدف بزرگ داریم ولی منابع لازم برای تهیه آن، یعنی پول خرید آن را نداریم.

پیدا کردن جایگزین

پیدا کردن جایگزین

گاهی اوقات می‌گوییم درست است که پولش را ندارم اما مهارت لازم را برای کسب آن دارم با این مهارت می توانم پول لازم را به دست آورم و بی ام و را خریداری کنم.

مثال دیگر، ما می خواهیم آزمون دکترا بدهیم سه یا شش ماه مهلت برای این آزمون داریم و باید در این مدت زمان محدود تمامی درس ها را مطالعه و آماده آزمون دکترا شویم.

ممکن است فردی بگوید من هوش درس خواندن در این مدت محدود را ندارم، گاهی افرادی می‌گویند ما منبع هوشی نداریم یا گاهی می گویند ما منبع هوشی داریم اما منبع زمانی نداریم یعنی زمان کافی برای درس خواندن نداریم.

 گروهی هستند که می‌گویند ما منبع زمان را می توانیم برای خود ایجاد کنیم، مثلاً صبح ها زودتر از خواب بیدار شویم و شروع به مطالعه می کنیم.

بیان این صحبت ها در کل به این معناست که ما برای رسیدن به هدف های مان منابع کافی و لازم را نداریم یا گاهی اوقات منابع را نمی بینیم یعنی در کنار ما وجود دارند اما ما این منابع را نمی بینیم، یعنی منابع اطرافمان را درست درک نکردیم و همین عامل باعث می شود که ما دچار اضطراب شویم و حالمان بد می شود.

در این صورت باید چه کاری انجام داد؟

در این صورت باید چه کاری انجام داد؟

در این حالت باید منابع یا نگاهمان به منابع مان را درست کنیم این جمله یعنی چه؟ شخصی را می شناسم که می گفت می خواهم برای پیجم تولید محتوا انجام دهم آیا تو کسی را برای این کار می شناسی و مناسب می دانی که به من معرفی کنی؟

و به او گفتم بله می شناسم کسی که کار فیلمبرداری و تدوین انجام می دهد و آن شخص به من گفت پس من تمام کارها را به او می سپارم!

واقعا این درست است؟ خودت نیز باید برای هدفت وقت بگذاری، فقط منبع پول به کاربردن کافی نیست، باید مهارت لازم را نیز داشته باشی، اینکه چطور بتوانی ویدیو را هرچه جذاب تر برای محتوای خود در بیاوری.

به اصطلاح، این فرد واریز نکرده می خواهد برداشت کند. این فرد می خواهد یک منبعی هزینه کند که جای همه منابع را بگیرد.

مثل وقتی که فردی بچه دار می شود و می گوید من پول پای آن می ریزم تا بزرگ شود و برای آن وقت با کیفیت نمی گذارند، کوالیتی تایم یا همان وقت با کیفیت با فرزندان که دیگر صرف آن ها نمی کنم و بعد انتظار داشته باشیم که رشد مناسب و درست داشته باشند، پیشرفت کنند و خوب تربیت شوند.

عمق عمر یا طول عمر

عمق عمر یا طول عمر

طول عمر خوب است اما واقعاً چیز بهتر از آن عمق عمر می باشد، مانند خانم مریم میرزاخانی یا اسطوره های دیگر با اینکه طول عمر کمی داشت اما پربار و سربلند بودن، پس لزوما طول عمر نمی تواند باعث موفقیت افراد شود و در نهایت این عمق عمر و کیفیت زندگی ما است که ما را بولد و بزرگ می کند.

اینکه بتوانیم در عرض ۱۰ سال رشد ۴۰ سال را داشته باشیم اصلاً چیز عجیبی نیست زیرا این ۵۰ سال گذشته رشد بشریت و اندازه ۵ هزار سال بوده است و تکنولوژی رشد عجیبی داشته است، پس مراقب محدودیت های ذهنی مان باشیم و برای اینکه بتوانیم اضطراب‌مان را کنترل کنیم سعی کنید منابع تان را ببینید و آن ها بیشتر کنید و با مدیریت منابع سریعتر رشد کنید و به اهدافتان برسید.

تا اینجا دست نگه دارید و کمی در گفته های مقاله تامل کنید، چرا باید عوامل بیرونی و فشارها، درون ما رو انقدر بهم ریز کند. به خودمون کمک کنیم تا مانع پیشرفت و رشد کسب و کار و رشد مالی خود را نشویم.

در ادامه مقاله در خصوص استرس و اضطراب و کنترل آن و شیوه های رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کار می پردازیم.

استرس در ارتباط با تکامل حالتی است که بدن هنگام احساس تهدیدی قریب الوقوع به خود می‌ گیرد و استرس بخشی عظیم از پاسخ جنگ یا گریز است که افراد را ترغیب می‌ کند تا از مشکلات فرار کنند یا با قدرت با آن‌ ها مقابله کنند.

مهندس شیوا قرنفلی

0 0 votes
امتیاز شما به این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments